پله گرد پله گردسوالات متداول – پله گرد رضایی

1. چرا از پله گرد و پله مارپیچ در ساختمان استفاده می شود؟

یکی از مهمترین دلایل استفاده از پله گرد بدون شک زیبایی بی نظیر این پله ها و اثر شگفت انگیز پله بر روی محیط اطراف خود می باشد. از همین رو است که از زمان های گذشته در اکثر قصرها و عمارات از این پله ها استفاده می شد و امروزه هم در فضای داخلی و خارجی بسیاری از هتل ها و ویلا های دوبلکس از این پله ها استفاده شده است. دلیل دیگر انتخاب این پله ها محدودیت در فضای اجرای پله است زیرا فضای اشغال شده در پله های گرد از پله معمولی همواره کمتر می باشد.

2. هزینه یک پله گرد یا مارپیچ بر چه اساس محاسبه می گردد؟

قیمت گذاری پله گرد براساس میزان فلز به کار رفته و بسته به نوع پله گرد یا مارپیچ (زیر محور، دو محور ورقی، دو محور باکس، محور مرکزی و …) صورت می گیرد و قیمت اعلام شده معمولا بر اساس هر متر ارتفاع پروژه اعلام می شود. مثلا اگر قیمت هر متر ارتفاع پله ای 800.000 تومان باشد و ارتفاع محل نصب پله 3 متر باشد ، قیمت نهایی پله 2.400.000 تومان می باشد.

3. پروسه طراحی ، تولید و نصب پله چه مدت طول خواهد کشید؟

در مجموع اگر سه مرحلۀ طراحی ، تولید و نصب پله بدون وقفه انجام پذیرد، در حدود هفت روز کاری این فرآیند به پایان می رسد، به این صورت که پس از بازدید از محل پروژه طی یک تا دو روز طراحی دو بعدی و سه بعدی پله انجام گرفته و پس از تایید توسط کارفرما و عقد قرارداد و پرداخت اولیه، نقشه نهایی جهت ساخت به کارگاه فرستاده شده و مرحله تولید سازه فلزی یک الی دو روز زمان خواهد برد و پس از آن بسته به اندازه و مدل پله مرحله نصب آن نیز حداکثر پس از دو روز کاری به پایان می رسد. **توجه داشته باشید که معمولا چند مشتری قبل از قرارداد شما در صف انتظار برای تحویل پله خود هستند و زمان معمولی انتظار جهت ساخت و تحویل سفارش معمولاً بین 7 الی 12 روز می باشد.

4. پله گرد به چه صورت دسته بندی می شود؟ مزایا و محدودیت های مدل های مختلف پله گرد چیست؟

انواع پله های گرد و مارپیچ: دو محور باکس و ورقی ، زیر محور تک، دوبل و کناری، محور مرکزی ساده و برش خورده، تک محور کنسولی و تیرآهنی(طاق ضربی).

1- دو محور باکس

کاربرد : پله های با شعاع زیاد و عموماً با کاربرد تجاری و یا کاربرد مسکونی برای یک ساختمان بزرگ

محدودیت ابعاد : شعاع داخلی پله بهتر است از 55 سانتی متر کمتر نشود

2-دو محور ورق

کاربرد : پله های با شعاع زیاد و عموماً با کاربرد مسکونی، این پله یک پله اقتصادی می باشد

محدودیت ابعاد : شعاع داخلی پله بهتر است از 55 سانتی متر کمتر نشود

3-زیر محور

کاربرد : پله ای بسیار شیک و مدرن بدون محدودیت در کاربرد، مناسب برای انواع محیط با اندازه های مختلف، این مدل به ویژه در شرایطی که پله بایستی به صورت مرکب (اتصال چرخشهای گوناگون) اجرا شود ایده آل است.

محدودیت ابعاد : شعاع داخلی محور پله نباید از 85 سانتی متر کمتر شود

4-تک محور کنسولی

کاربرد : پله های با شعاع کم و عرض کم کف پله، جایگزین مناسبی برای پله های محور مرکزی ساده و محور مرکزی برش خورده هستند، مناسب برای گرفتن تکیه گاه میانی

محدودیت ابعاد : شعاع خارجی پله نباید از 70 سانتی متر کمتر شود، عرض پله بهتر است از 90 سانتی متر بیشتر نشود

5-محور مرکزی ساده (مارپیچ یا پله فرار)

کاربرد : پله های با شعاع بسیار کم بیشتر با کاربرد تجاری و یا کاربرد مسکونی برای رفتن به شاه نشین یا بهارخواب

محدودیت ابعاد : شعاع خارجی پله نباید از 75 سانتی متر کمتر شود

6-محور مرکزی برش خورده

کاربرد : پله های با شعاع کم و عموماً با کاربرد تجاری

محدودیت ابعاد : شعاع خارجی پله نباید از 95 سانتی متر کمتر شود

7-تیرآهنی (طاق ضربی یا بنایی)

کاربرد : در صورتیکه کارفرما اصرار به پله های غیر دکوراتیو دارد اجرا می شود

محدودیت ابعاد : شعاع داخلی پله نباید از 55 سانتی متر کمتر شود

5. بهترین زمان برای سفارش پله گرد، کدام مرحله از ساخت پروژه ساختمان می باشد؟

بهترین زمان بعد از پایان بتن ریزی سقف و قبل از شروع نازک کاری می باشد. ( البته اگر ساختمان بتنی باشد بهتر است که قبل از بتن ریزی سقف محل قرار گیری پله معلوم گردد تا ورق های اتصال پله گرد در سقف جایگذاری شود، اگر این مسئله رعایت نشود میتوان راه حل های دیگری ارایه داد، اما این امر مستلزم هزینه بیشتر می شود)

6. فضای مورد نیاز پله گرد چقدر باید باشد؟

در مقایسه با پله های معمولی، فضای اشغال شده توسط پله های گرد کمتر است و این مقدار به عواملی همچون ضخامت سقف و نوع پله بستگی دارد و باید پله به نوعی ساخته شود که اصطلاحاً پله سر گیر و سر ترس نباشد. به عنوان مثال فضای استاندارد مورد نیاز برای اجرای یک پله محور مرکزی یک محیط 2×2 بوده اما در شرایط خاص اجرای این پله در فضای کمتر نیز ممکن می باشد.

7. شرایط قرارداد شرکت صنایع فلزی رضایی جهت اجرا، حمل و نقل و نصب پله گرد و مارپیچ چگونه است؟

مرحله بازدید و طراحی:

ابتدا در صورت تمایل کارفرما برای اجرا پله گرد بازدید از پروژه توسط تیم فنی صنایع فلزی رضایی انجام خواهد گرفت و بعد از آن طراحی دوبعدی پله برای فضای موجود در پروژه انجام می گیرد و باز در صورت تمایل کارفرما به ادامه کار و داشتن دید بهتر از طرح دوبعدی ، طرح سه بعدی و انیمیشن ساخته شده پله در اختیار کارفرما قرار می گیرد.

مرحله اجرا و ساخت پله:

پس انجام مرحله طراحی و توافق طرفین قراردادی بین کارفرما و شرکت صنایع فلزی رضایی بسته خواهد شد، که پس از عقد این قرارداد کارفرما موظف به پرداخت 50 درصد مبلغ کل قرارداد بوده و پس از انجام پرداخت اولیه نوبت دهی جهت ساخت پله در کارگاه صورت گرفته و مابقی مبلغ قرارداد هنگام تحویل پله توسط کارفرما پرداخت خواهد شد.(زمانی که پله گرد ساخته شد کارفرما می تواند به کارخانه مراجعه کرده و پله خود را به صورت کامل و ایستاده مشاهده نموده و پس از آن مابقی مبلغ قرار داد در صورت رضایت از کار پرداخت گردد)

حمل و نقل:

کارفرما جهت دریافت پله در محل پروژه موظف به پرداخت هزینه حمل پله از درب کارگاه تا محل پروژه می باشد. در صورت تمایل مشتری می تواند پله خود را درب کارگاه تحویل گرفته و شخصا اقدام به جا به جایی سازه نماید.

نصب:

هزینه نصب پله درصورت تمایل مشتری برای انجام این پروسه توسط صنایع فلزی رضایی بسته به نوع پله مابین 8 تا 10 درصد از کل مبلغ قرارداد می باشد.(کارفرما می تواند در صورت تمایل خود اقدام به نصب پله گرد نماید که در این صورت شرکت صنایع فلزی رضایی هیچگونه مسئولیتی در قبال این کار نخواهد داشت و اگر موفق به نصب نشدند، به شرط آنکه به پله آسیب نرسیده باشد، تیم فنی صنایع فلزی رضایی این کار را دوباره به عهده خواهند گرفت)

8. تفاوت پله گرد و پله مارپیچ در چیست؟

به طور کلی هر پله ای که دارای قوس باشد را پله گرد می نامند، نوعی پله گرد که چرخش 360 درجه دارد، پله مارپیچ گویند که این پله ها وقتی از بالا مشاهده شوند مانند شکل صدف حلزون هستند و به این دلیل اصطلاحاً آنها را حلزونی و یا اسپیرال نیز می نامند.

9. پله گرد و مارپیچ برای چه فضاهایی مناسب است؟

این پله ها برای انواع محیط های داخلی و خارجی مجموعه های تجاری-اداری و مسکونی-ویلایی مناسب می باشند.

10.اطلاعات لازم جهت امکان سنجی تولید و اجرای پله گرد چه مواردی می باشد؟

فاکتورهای مختلفی جهت امکان سنجی تولید و اجرای پله گرد مورد نیاز می باشد که شامل : ابعاد فضای موجود جهت اجرای پله ، ضخامت سقف ، فاصله کف تا کف اجرا شده نهایی محل نصب پله گرد و مارپیچ .

11.چرا پله گرد رضایی؟

تیم مهندسی و متخصصان فنی رضایی قادر به تولید سازه فلزی انواع پله های صنعتی و تزئینی ، با قابلیت هایی از قبیل استحکام در عین ظرافت ، استفاده از کمترین فضای ممکن ، زیبایی بی نظیر و در نهایت پیاده سازی بهترین و مناسب ترین طرح ممکن می باشد. در نهایت نتیجه اعتماد به صنایع فلزی رضایی پیاده سازی رویای شما با کمترین هزینه و بهترین کیفیت است.

12.تفاوت پله گرد سفارشی با پله گرد پیش ساخته یا آماده در چیست؟

پله های پیش ساخته طراحی سفارشی ندارند اما در مقابل پله های سفارشی منحصراً برای محل پروژه طراحی و ساخته می شود. در مقایسه با پله های پیش ساخته استقامت و مقاومت پله های سفارشی که توسط فولاد مبارکه ساخته شده بسیار بیشتر بوده و هم چنین طول عمری بیشتری دارند.

پله های پیش ساخته تنوع بسیار کمتری در طراحی دارند بدین صورت که این پله ها فقط به صورت مارپیچ بوده ( پله های محور مرکزی در دسته بندی انواع پله های رضایی) که امروزه طرفدار زیادی ندارد و مناسب فضاهای داخلی نمی باشد.

تحمل بار پله های پیش ساخته بسیار کمتر بوده و در اکثر موارد هنگام عبور از این پله ها لرزش زیادی در کف پله احساس می شود. با این امکانات کمی که پله های پیش ساخته دارند، هزینه نهایی پیاده سازی این پله ها بیشتر از پله های سفارشی می باشد.

تنها مزیتی که از پله های پیش ساخته نسبت به پله های سفارشی می توان نام برد سرعت اجرای بالای این پله هاست که این مورد هم در نهایت موجب صرفه جویی حداکثر یک هفته ای در زمان ساخت پله می شود که نسبت به مشکلاتی که در آینده برای مشتری پدید می آورد این پله ها انتخاب خوبی نمی باشند.

مشاوره رایگان
پله گرد